Tuesday, 24 March 2015

homemade photo ovelays ....

Techniku horkého embosování jsem si velmi oblíbila. Takto vytvořený motiv je mnohem výraznější než ten otištěný inkoustem, navíc lze operovat se zajímavou škálou embosovacích prášků, jejichž spotřeba je minimální a vydrží opravdu dlouho.
Pro matadorky scrapbookové disciplíny je horký embossing jistě běžnou záležitostí, ale co kdybychom si dnes vyrobily třeba ... fotofiltry z transparentní fólie (Photo Overlays)? Co budete potřebovat:
  • embosovací prášek vámi zvolené barvy
  •  embosovací (lepivý) inkoust (schne pomaleji, a tak máte čas na nanesení prášku) 
  • embosovací tužku
  • horkovzdušnou pistoli (je možné praktikovat nad topinkovačem, ale pozor na prsty)
  • tepluvzdornou transparentní fólii
Celý tento embosovací experiment jsem začala embosovací tužkou. Výborná to věc, neboť si nakreslíte či napíšete cokoliv dle vaší potřeby. Transparentní fólie má navíc tu výhodu, že si můžete text či motiv vytisknout a poté jednodušše obkreslit. A foto filtr s českým textem je na světě! Já jsem protentokrát vybrala kartičky od Heidi Swapp a uloupila její rukopis.

Podložte fólii kartičkou a otřete ji antistatickým sáčkem. Mně velmi dobře fungoval plátěný pytlíček


Poté embosovací tužkou opište nápis a zasypte embosovacím práškem.


Sklepejte přebytečný prášek zpět do nádobky. Tady se mi osvědčilo několikrát silně cvrnknout do fólie, aby byl nápis čistý a v jeho okolí nezbylo ani zrnko prášku. Po zatavení by totiž fólie zkropenatěla. Kdyby i přes několik dobře míněných „ran“ prášek v okolí ulpíval, vemte do ruky štěteček a jako archeologové okolí nápisu pečlivě očištěte. 


Zatavte horkovzdušnou pistolí. Doporučuji foukat z větší vzdálenosti, než jste třeba zvyklé u papíru. Proces bude sice déle trvat, ale předejdete tak většímu zkroucení fólie. Ano, mělo by se jednat o tepluvzdornou fólii a nestalo se mi, že by se zkroutila jako acetátová fólie, ale přesto buďte obezřetné a vyzkoušejte si, jak daleko můžete zajít  ...  K nepatrnému zvlnění došlo skoro ve všech případech, ale plastové PL kapsy jsou milosrdné a tento nedostatek báječně schovají. Po zatavení se můžete radovat z vlastnoručně vyrobeného PL fotofiltru, který vaše PL fotografie báječně ozvláštní. 


Kartička s velkým motivem či textem může sloužit jako samostatné průhledné okénko v kapse  nebo ji můžete položit přes barevný papír (fotografii by asi z větší části zakryla). 


Samozřejmě, že jsem musela vyzkoušet i zlatou a různé rozměry kartiček. 


A zde již samotné využití po domácku vyrobených fotofiltrů v našem PL albuKromě vlastního písma či obkresleného nápisu (motivu) se nebojte využít vaši zásobu razítek, které naembosujete na fólii již popsaným způsobem.Jako poslední (eh, prozatím) jsem tedy zkoušela malilinkaté čtverečky 2x2, které našly místo v chystaném instagramovém albumu. 


Určitě techniku horkého embosování vyzkoušejte. Ten pocit, kdy se suchý prášek slévá v jednolitou hmotu a vám pod rukama vzniká vlastní produkt, je nepopsatelný.  Těším se na vaše originální fotofiltry na facebooku či v pinterestové galerii Papero Amo

Vytvořeno pro blog Papero Amo.

No comments:

Post a comment