Saturday, 21 March 2015

how to make photo collages for your PL ...

... aneb Kolážovaná. Jen opravdu malý zlomek mých stránek v PL albu je prost koláží. Kolážuji ráda a náruživě. A hlavně proto, že se nedokážu vzdát té nebo onaké fotky a všechny v albumu prostě mít musím. Dnes vám ukáži několik základních verzí udělaných v online editoru www.picmonkey.com.
FOTKY 3x4Chcete-li vyplnit fotkou kapsičky 3X4, na rozměr jedné fotky 6x4 (tedy přibližně 10x15) umístíte fotografie dvě. Pro vertikální kapsu si vyberte fotky „na výšku“. Dole pod náhledem si v liště zadejte údaje 1795x1205 (odemkněte zámeček  jedním pokliknutím) a nahrajte do editoru fotky. Jeden z „předkreslených“ rámečků zrušte.


Fotky přetáhněte na požadované místo.


Následuje dobrovolný krok. Já si většinou linie mezi kolážemi zjemňuji, líbí se mi to tak víc. Zúžení línií najdete v záložce nalevo s obrázkem malířské palety, funkce Spacing.  Tahem posuňte jezdce dle vašeho přání.


Tímto získáte dvě fotky do kapes 3X4. Chcete-li vyplnit kapsy horizontální, stačí nahrát „ležaté“ fotky a koláž si přetočit. 


FOTKY 3x3Velmi jsem si teď oblíbila čtvercové kapsy různých velikostí. Příprava fotek je v takovém případě lehce náročnější, ale stojí za to.Na rozměr fotky 6x4 se nám vejdou dvě čtvercová fota velikosti 3x3. Vybrané fotky si nejprve před kolážováním ořízněte v poměru 1:1, teprve potom je nahrajte do kolážovacího editoru. Opět nastavte velikost 1795x1205 a fotky přetáhněte. 


Jak vidíte, došlo k deformaci čtverců. Pro tento případ si nahrajte třetí fotku, jakoukoli, kterou vložte pod budoucí čtvercové fotky. Udělá vám tak žádané místo. Jedním kliknutím na křížek ji zrušíte, ale místo zůstane. 


Dělící lištu pak posouváte dolů. Tím, že jsou fotky již ve čtvercovém rozměru, je velmi dobře vidět, kdy se při posunu dělící lišty dolů fotky zvětšují nad velikost původního čtverce. Zkuste si několikrát pohyb lištou dolů a nahoru a snadno vypozorujete měnící se velikost. Já pak nechávám čtverce lehoulince větší než menší, oříznout je mohu kdykoliv. 


Možná vám to přijde hodně krkolomné a těžkopádné, ale zatím jsem na rychlejší způsob nepřišla.


FOTKY 4x4Velmi podobně budete postupovat při tvorbě fotky 4X4. Ano, některé fotolaby udělají práci za vás, instafotky jsou super módní záležitostí a nabídka reaguje na poptávku. Já posílám do fotolabu vždy jen jeden rozměr, takže si takovou fotku uzpůsobuji sama.Opětovně pracujeme s rozměrem 1795x1205 a fotkou oříznutou v poměru 1:1. Fotku přetáhněte a  pomozte si další libovolnou fotkou, kterou vložíte k fotce „čtvercové“. Vznikne vám koláž dvou fotek velikosti 3x4. Pomocnou fotku křížkem odstraňte a lištou rozšiřte čtvercovou fotku. Opět posouvejte až k „hraně“ čtvercové fotky, než se začne zvětšovat nad rámec čtvercové velikosti. 


FOTKY 2x2To nejmrňavější, nejroztomilejší a nejjednodušší nakonec. Někteří z vás třeba pošilhávají po instagramovým albumech (já už došilhala a jedno tu čeká na zpracování), kde se kromě fotek 4x4 mohou dát i fotky rozměrů 2x2. Postupujte stejným způsobem, rozměr 1795x1205 a šest fotek oříznutých v poměru 1:1. A teď je jenom všechny krásně naházejte do jedné koláže. Hotovo! 


U všech koláží doporučuji zúžit linie mezi jednotlivými snímky, pokud chcete fotky přesně napasovat do kapsiček. Ale to už si určitě vychytáte sami.


Pokud máte jakékoli dotazy, návrhy, připomínky či jednodušší postupy, šup s nimi do komentářů. Doufám, že vám tento článek alespoň něco málo osvětlil a že si kolážování užijete.  Já na koláže prostě nedám dopustit ...

No comments:

Post a Comment