Monday, 26 June 2017

Books for children ... We're going on a bear hunt

Tak jsem tady s prvním knížkovým doporučením anglické literatury, která nás chytla za srdce. Já se přiznám, že o knize a autorovi jsem slyšela poprvé (nebo totálně zapomněla na hodiny dětské anglické literatury na univerzitě). Naše děti tuhle říkanku milují a jeden čas jsme pořád "chodili na medvěda".

Michael Rosen: We're Going on a Bear Hunt

Michael Rosen je stále žijící britský spisovatel především dětské literatury - jeho internetové stránky najdete ZDE. Naše dcera navíc měla to štěstí potkat se s ním osobně. Dokonce od něj máme leporelo podepsané a bude jistojistě klenotem naší knihovičky. A o čem příběh je? 


Skupina pěti dětí (dlouho jsem si myslela, že dva z nich jsou rodiče, ale opravdu jsou to všechno děti) se vydají lovit medvěda. Cestou překonávají spoustu překážek. Tady se třeba brodí vysokou trávou.


Až dojdou k té jeskyni ...


.. a v ní narazí na medvěda. Aaaaaaaa!


Přes všechny překážky zase rychle utíkají domů, tam si vlezou do postele a umíní si, že se na medvědí lov už nikdy nevydají.


Takový docela vtipný příběh, který má trochu nostalgický konec, co se medvěda týče ... to pak uvidíte na konci knihy. Nejkrásnější na celém příběhu je ta úžasná zvukomalebnost, to, jak si autor hraje se slovy a citoslovci, jak se jednotlivé pasáže opakují. Repetice, to je základ úspěchu u dětí. Však se podívejte na následující video, kdy knížku "předvádí" sám autor. I když se vaše děti teprve anglicky učí, nebo budou, ta zvukomalebnost a ilustrace je, dle mého, musí dostat. Zkuste to s nimi!


Knihu jsem v u nás neobjevila, ale je v mnoha provedeních (leporelo, megabook) k mání na bookdepository - TADY. V tomto online knihkupectví nakupujeme moc rádi, poštovné je po celém světě zdarma a dají se vychytat fakt dobré slevy.

A abych nezapomněla, nově byl tento příběh uveden i do "filmové" podoby, se stejnými ilustracemi Helen Oxenbury. Půl hodiny trvající "pohádka" byla na britské televizní obrazovky uvedena před Vánoci a je moc povedená.

Jestli vás tento britský charismatický spisovatel zaujal, tak vězte, že napsal spoustu dalších dětských knih. My máme doma ještě jednu, tentokrát určenou pro rodiče a učitele.

Michael Rosen: Good Ideas


Já jsem ji teď začala číst, tak vám nemohu podat plnohodnotnou recenzi, ale Jamie si ji moc chválil. Už jen přečtení takového menšího "patnáctera dobrého rodiče" (viz foto dole), je dost říkající. Např. 1. Pokusím se, abych nikdy dětem neřekl, ať jsou zticha. 2. Budu se snažit, abych nikdy neřekl dětem, že jsou hloupé. 3. Pokusím se, abych nikdy neřekl dětem, že nejsou dost dobré. ... atd. atd.


Tolik ke knihám Michaela Rosena. Tuším, že další knihy přijdou a že je budu s dětmi moc ráda objevovat. Třeba i vás a vaše děti chytne za srdce ...

1 comment:

  1. To patnáctero mě hodně dostalo, to si nechám na očích. Díky za inspiraci <3

    ReplyDelete