Friday, 18 August 2017

Malta adventures ... part one

Mám docela chuť psát. K létu patří cestování a ačkoliv jsme na naší dovolené byli tentokrát zcela mimo sezónu, o Velikonocích, tak třeba se vám opěvná óda na tento ostrov bude hodit. A třeba se tam taky vydáte ... (fotky z našeho alba 6x8 jsou především ilustrační, jestli vás Malta zajímá hlavně ze scrapovacího hlediska, šup na blog Papero amo - SEM).Tenhle malý ostrov ve Středozemním moři nás nadchl. A ačkoliv jsme toho viděli dost, neviděli jsme všechno. Což je dobře, člověk má aspoň důvod vrátit se. A proč jsme na Maltu vlastně jeli? Nějak jsme se s mužem nemohli dohodnout, jestli budeme Velikonoce trávit v Anglii nebo v Čechách. Takže kompromis neutrálního území. Já toužila po Španělsku, kde jsou Velikonce, Semana Santa, hodně tradiční se spoustou procesí a zvyků, manžel přišel s Maltou. Ha, 98 procent jsou katolíci a Velikonoce tu mají také velkou tradici. A ještě jsme tam nebyli. Bylo rozhodnuto! (pozn. co na tom, že jsme nakonec žádné procesí neviděli?) Na Maltu s námi nakonec jeli i Jamieho rodiče, čímž jsme trochu vyvážili trávení času s nimi a české Velikonoce, které jsme pak slavili u mých rodičů.


Cestování s dětmi je boží! Nedokážu si představit, že bychom jeli bez nich. Kamkoliv! Úplně se ztotožňuji s názorem Terezy z blogu madamecoquette.cz (doporučuji!), že cestování s dětmi tomu všemu dá zcela jiný rozměr. Víc si všeho všímáte (protože tempo dětí je jiné), víc to prožijete (protože děti vám to ukážou svýma očima) a taky máte možnost zhodnotit všechna místní dětská hřiště (což je taky fajn). My sami byli překvapení, jak dobře to cestování a chození naše děti zvládly (3 a 5 let). Ťapaly do úmoru, posedávaly na schodech, užívaly si trajekty a lodě, bohatě zdobené kostely, ochutnávaly místní zmrzlinu, dováděly ve vodě. Na Maltě jsme pobyli od soboty do soboty, prohlídky měst proložili pobytem na pláži nebo v akváriu a prostě to nemělo chybu!


Už samotný let je pro nás vždy zážitkem. Děti letadla milují, obě lítají od svých 4 a 6 měsíců. Přílet na Maltu byl taky dost zajímavý - ještě teď se mi houpe žaludek, neboť jsme přistávali za dost velkého větru. Na letišti na nás čekal pan taxikář. Rychle nás pozdravil a upaloval k autu se slovy: Následujte mě! Namířil si to přímo mezi auta, chodníky se tu asi nepoužívají, sotva jsme mu stačili. Naházel kufry do auta a teď teprve začala ta pravá jízda! Pravidla silničního provozu se na Maltě zjevně vůbec nedodržují (nebo neexistují?). Jezdí se vlevo (koloniální vliv Velké Británie) dosti nepřiměřenou rychlostí, přednost na kruhových objezdech je mi nadále záhadou. Co vám mám povídat, dojeli jsme do Svatopavelské zátoky (z letiště asi 30 min), řidič nás vyhodil před domem mezi odpadky (fakt! popelnice tady totiž nevedou a pytlíky s odpadky se vždy ráno dají na chodník s tím, že je někdy během dne popelářské auto sebere - v tom lepší případě) a odjel. A teď jako co? Klíče nemáme, který dům to je? Ubytování jsme měli přes airbnb (doporučuji!) a pomalu jsme zjišťovali, že jsme na správném místě. Naštěstí brzy se jedny dveře otevřely a milý chlapík nás vzal dovnitř. Apartmán jsme nepoznávali, tak jsme nevědli, jestli si nás nespletl s někým jiným. Ale prý jsme dostali UPGRADE (větší apartmán), mimo sezónu tady tak plno není.


Na Maltě jsou dva oficiální jazyky - maltština a angličtina. Co jsem si tak všimla, domorodci mluví mezi sebou převážně maltsky, s turisty pak anglicky. A to moc dobře. Není tedy problém se i v nejzapadlejší vesnici domluvit. Co se nabídky zboží v obchodech týče, hodně patrný je dovoz. Poměrná část zboží je importována z UK, asi kvůli britským turistům (kteří jsou prostě konzervativní a mají rádi, když v cizině nakoupí věci, na které jsou zvyklí z domova .. mužovu rodinu nevyjímaje).

První výlet jsme si naplánovali do hlavního města Malty, VALLETTY. Nejprve jsme si museli pořídít jízdenky na autobus (což je v neděli náročná disciplína). Věděli jsme, že někam pojedeme každý den, a tak se nám vyplatila týdenní jízdenka. Autobusová doprava má docela hustou síť a dobrou obslužnost. Nejvíce linek jezdí právě do hlavního města. Nevýhodou je, že musíte být celou cestu v pohotovosti a sledovat jména zastávek. Všechny jsou na znamení. Je tedy dobré vědět, kam přesně jedete. No, parkrát jsme přejeli. Nejprve jsme jeli do SLIEMY, která je naproti Vallettě a dá se do ní jet trajektem. Jenže ten kvůli velkému větru a vlnám nejezdil. Takže jsme se díky průvodci odebrali na krásné dětské hřiště, pohráli si a pak jeli autobusem do hlavního města. Valletta je pro děti super. Historická část je jedna velká pěší zóna, krásné dlážděné uličky s těmi nejúžasnějšími balkónky, které jsou pro Maltu tak typické. Říká se jim gallerijas

Sliemské hřiště je hezky schované v údolíčku, takže tam nefoukalo.
Červené telefonní budky a poštovní schránky jsou opět pozůstatkem britského období.


Valletta je, stejně jako mnoho zdejších měst, postavená na skále s velkými hradbami. Naskytnou se vám tedy úžasné výhledy. Historie tohoto ostrova je obdivuhodná. Velkou roli zde hrála především statečnost a houževnatost maltského národa, který ostrov při mnohém obléhání bránil do padnutí.Z Vallety jsme se vraceli po 18. hodině. Celý den tam strávíte opravdu snadno a pořád je na co koukat a co poznávat.

Druhý den jsme zůstali v BUGGIBBĚ. Předpověď hlásila silný vítr a přeháňky. Vydali jsme se tedy do celkem nově zřízeného akvária. Hned u akvária je tématické dětské hřiště, takže tady jsme se opět "zdrželi". Taky máte někdy pocit, že s dětmi cestujete hlavně po hřištích? Ale tohle bylo opravdu fajn, navíc nedaleko stánek s kávou .. však vy mi jistě rozumíte.


Akvárium bylo fajn, ale překvapilo mě, že nijak velké nebylo. Docela dost nádrží s rybami, jeden malý podmořský tunel pro děti a jeden velký. Za dvě hodinky jsme byli venku. U výstupu mě totálně znechutily ceny za pořízení "památkové" fotografie. Vysvětlím ... to vás při vstupu, než se stačíte rozkoukat a zjistit, jestli jste všichni včetně dětí prolezli turnikety, naženou před zelené plátno a chtějí po vás vyděšený výraz určitým směrem. Tím směrem pak počítačem "naklonují" žraloka, takže pak máte "naprosto autentickou fotografii" se žralokem. Kýč jak bič. Což o to, asi to ke všem těmto atrakcím patří, ale platit za vytištění něčeho takového 16 euro za kus?! Tak to jsem opravdu neupadla.


Od akvária jsme se zpátky do města prošli po pobřeží. Sice byly kameny dost ostré a příboj hučel, ale děti to skákání po skaliskách bavilo víc než promenáda pod palmami. Nakonec po dešti ani památky. Fučelo ale vydatně a obloha byla zatažená. Ovšem další den vymeteno, ani obláček a naprosté bezvětří. Je čas vyrazit na pláž. Ale o tom až někdy jindy, nějak mě ta psací slina přešla :)

3 comments:

  1. Boží! Nejenom to album, to je prostě krása, ale umíš výborně psát a zhltla jsem to jedním dechem. malta je super, byla jsem tam sice jen 1x a to pracovně, ale vallettu i nějaké pláže jsme navštívili.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jeee, tys tam taky byla, no super, to musime dat rec! Moc moc dekuji!

      Delete