Thursday, 7 September 2017

Malta adventures .. part III.

Teď koukám, že vám ještě něco dlužím. Poslední dva dny našeho maltského objevování! Tak se rozepíšu, dokud nezačnou podzimní plískanice .. pak už to nikdo asi nebude číst. První dvě vyprávění najdete tady a tu, pokud toužíte pouze po scrapovém zpracování naší dovolené, mrkněte na blog Papero amo - zde.

Ve čtvrtek, tedy pátý den našeho pobytu, jsme se opět vydali na pláž. Ale ne ledajakou! Prý tu nejkrásnější, jaká na Maltě je (a že tam byli snad všichni!). Hned v Buggibbě jsme nasedli na loď, která nás na maličký ostrov Comino měla dopravit. Loď měla tu super záležitost okének s výhledy pod hladinu moře. Samozřejmě to bylo možné pouze při kotvení, v pohybu byly vidět jen bubliny. Ale i tak o zábavu pro nejmenší postaráno.


Někdy je dobré vědět, že loď byla požehnána vyššími mocnostmi pro případnou reklamaci. Majitelka lodi, moc milá Stef, loď koupila před asi třemi lety a stále ji splácí. Na ostrov vyjíždí každý den a často s ní jezdí i její dvě děti. Rodinný podnik a úplně jiný způsob života, viďte.


Malta je proslulá skalnatým pobřežím. Vodní eroze udělala svoje a na mnoha místech jsou opravdu zajímavé útvary - oblouky nebo jeskyně. Nejznámější Azurové okno (možná znáte z Hry o trůny či jiných filmů) se v březnu před naším příjezdem zhroutilo do moře. Velká maltská tragédie. Avšak už našli náhradu, sice menších rozměrů, ale turisté budou jistě spokojeni a nové pohlednice mohou jít do tisku. 


Kolem Comina je skalnatých útvarů bezpočet. Sice menších rozměrů, ale nemálo zajímavých.


A to je ona! To je ta super slavná pláž v Modré laguně! Když jsme vystoupili z lodi, viděli jsme v dálce spoustu lidí .. došli jsme blíž a nevěřili vlastním očím. Ta super úžasná pláž měla na délku 10 metrů! Na bílém písku se vůbec nedalo sedět, neboť moře bylo kousek od břehu. A tak to lidstvo, řekněme 3 lidi na metr čtvereční, posedávalo po okolních (dost ostrých) kamenech. Fakt jsme žasli. To je jako ono? To nemůže být ono! To musí určitě pokračovat ještě za roh ... nepokračovalo. Nu což, našli jsme si místo na deku a děti se vrhly do moře. Jedno ale musím této pláži nechat .. je to fakt krásný kousíček země, kde se připadáte jako v Karibiku. Mělko (ideální pro děti), bílý písek a neuvěřitelná mořská modř. Pokud koukáte na fotky a říkáte si, kdeže jsou ty lidi, tak vězte, že jsem se opravdu snažila, aby na fotkách moc nebyli. A co se nepodařilo na místě, to zvládlo klonovací razítko v editoru. Hned byste tam jeli, viďte?Tak jo, tady je máte. Na fotografii vlevo, zalidněnost nejvyššího stupně.


Ve čtyři hodiny odpoledne pro nás opět přijela loď a s menší zastávkou na ostrově Gozo jsme se kolem Comina vrátili zpět na Maltu. Jo, ještě jsme stavěli u vraku lodi, na který jsme mohli kouknout skrz okénka. Ale aby nás neunášel mořský proud, motory pracovaly na plné obrátky a loď se točila na místě a mně to fakt nedělalo dobře. Takže jsem vrak ponechala svému osudu a radši šla na čerstvý vzduch.

V pátek jsme se vydali do bývalého hlavního města Malty, Mdiny. Hlavním důvodem byla možnost průvodu na Velký pátek. A taky je to opravdu krásné město. Ze všech se mi líbilo nejvíc. Už jen poloha města na vyvýšené skále mu dodává na důležitosti. 


Za hradbami města se schovávají ty nejkouzelnější uličky, nejbarevnější dveře a nejromantičtější kavárny. Celé město má neuvěřitelnou klidnou atmosféru. Nejsou tu žádné bary ani hlučné restaurace.


Na Velký pátek bylo všechno hezky nazdobeno. Hlavně kostely. Ale i v oknech domů jsme mohli vidět svatou rodinu nebo ukřižování Ježíše Krista. Na Maltě je 95 procent obyvatel věřících katolíků.Podívejte, co jsme potkali.Různobarevné dveře, kovová klepadla a kachlíková čísla domů. To všechno je v Mdině a přilehlém městě Rabat vysoce koncentrováno. No řekněte, nechtěli byste také pastelově zelené dveře?


To procesí jsme ale neviděli. Konalo se až v pozdějších odpoledních hodinách a my už byli po celém týdnu trochu utrmácení a čekat se nám nechtělo. I tak to byla parádní tečka za naším pobytem.

V sobotu jsme v brzkých hodinách (pět ráno) nastoupili do minibusu a opravdu svižným tempem dojeli na letiště (i když nebylo třeba spěchat, ale vysvětlujte to maltskému řidiči). Naposledy jsme se se z letadla rozloučili s tímto kouzelným ostrovem.


A co bylo na celé naší dovolené nejlepší? Kupodivu návrat domů, protože tam jsem dojatá zjistila, že celou tu dobu nás bylo na Maltě o jednoho víc!

6 comments:

 1. Jani, krásné počtení, nádherné fotky a album. A ta poslední věta je fakt dojemná. Moc gratuluji. <3

  ReplyDelete
 2. Nádherný album, už mě to inspirovalo k nákupu stejnými typu alba! :)) <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji, Maruško! Jooo, holky už je konečně naskladnily, přijdou mi fakt super, ta kvalita i cena jsou moc fajn! Ať se ti krásně tvoří!

   Delete