Monday, 1 January 2018

Year 2017 ... how was it?

Rok se s rokem sešel a já tady sepisuji své každoroční tvořivé ohlédnutí. A pořád mě to baví. Je totiž fajn jednou do roka zreflektovat kreativní počínání, přiznat si, co se nepodařilo anebo se poplácat po rameni. A taky není od věci si nějaké cíle dát, aby se člověk v tom novém roce nenudil a něco nového si vyzkoušel. No, i když ...
 

BLOG

Má smysl tady vůbec něco psát a zmiňovat? (hihi) I když jsem se snažila, přeci jen těch příspěvků není mnoho. O to víc mě těší, že sem čas od času zabloudíte a milými slovy mě podpoříte. Protože to je nejvíc! Mám trochu obavu, že s mým blogem to půjde v novém roce ještě více s kopce, netuším, jak moc času mi vybyde na samotné tvoření, natož postování. Ale pokud se trhnu, tak se na psaní pár řádků už teď těším!


INSTAGRAM

Jooo, tak tam se mi pořád moc líbí. Frk prsk fotku, něco málo slov a pár hashtagů a je vymalováno. A to brouzdání, to by se asi mělo zakázat, protože tam je fakt tolik krásných fotek a inspirace! Jsem ráda, že můj účet @coloursbennett.cz je čistě papírový a už si pár příznivců našel. PL stránky tam moc nedávám, většinou jen pár ukázek a tzv. naťukávaček. Pokud instagram ještě nemáte, třeba to může být zajímavý novoroční počin. Je to fakt super, oproti facebooku to má spád a neotravují vás reklamy.


KURZY

Kurzy byly a už nejsou, což mě velmi mrzí, ale vy to jistě pochopíte a třeba se k pražským kurzům zase někdy dostaneme. Poslední jsem odučila v květnu s lehkou těhotenskou nevolností, pak už nebyly síly. I přesto na ten poslední kurz strašně ráda vzpomínám. Dělaly jsme s holkama skládané minialbum z materiálů od Paige Evans a vyšla z toho opravdu krásná dílka!


Když už mluvíme o Paige. Letos mi prostě kurzové hvězdy nebyly nakloněny. Báječný workshop s Paige, který PA holky v březnu pořádaly, jsem prostonala. A tak jsem se přihlásila na mnichovský kurz, ale tam jsem nakonec taky nejela - v prvním trimestru bych několika hodinovou cestu tam a zpět asi nedala. No a na podzim, kdy se konala ta nejbáječnější PA událost, velký workshop v Pracovně, to už jsem přes břicho neviděla. Ale podívat jsem se přišla, to jo. Hlavně očíhnout všechny ty krásy naživo.


LAYOUT 8,5 x 11

Letos jsem hojně tvořila obdélníky. PA holky sjednotily Simple a Creative kity do jednoho úžasného Page kitu a považte ... všechny jsem je musela mít! Nahromadilo se mi tedy množství materiálu a bylo třeba na tom zapracovat. Začala jsem ve větším tvořit obdélníkové stránky do našeho sourozeneckého alba. A že tou největší obdélníkovou inspirací je pro mě Janča V., to vám asi nemusím říkat. Mám všechny její stránky "uloženy" a těším se, až některou liftnu. Hádám, že v obdélnících pojedu i v novém roce, je to super formát a hlavně, mohla bych mít dostatek sourozeneckých fotek (když se zadaří). 


PROJECT LIFE

Tvoření PL stránek se poslední rok značně zredukovalo na zaznamenání větších událostí. Především v druhé polovině roku to bylo hlavně o víkendových výletech a akcích. Tím, že tvořím PL už ... jaj, 2018 bude mým pátým rokem! .. tak asi nemám potřebu pořád dokola dokumentovat, jak si děti hrají s legem, co všechno jsme tvořili a nakreslili nebo co bylo k nedělnímu obědu. Už jsem to psala loni .. hodně jsem uvažovala o změně formátu a celkové koncepce, ale člověk míní a příroda mění. Zasejc budu mít díky miminku co dokumentovat! Zůstávám tedy u velkých alb i kapes. Uvědomila jsem si totiž, že mi to takhle jde nejrychleji. Album už mám připravené a jsem věrná koženkovým We R Memory Keepers. Rok 2018 bude optimisticky žlutý - odstín Buttercup (pryskyřník). Krása! Stále čerpám ze zásob plastových kapes, které jsem v prvním letech tvoření nasyslila. No, mám roztodivné designy a nejradší bych to celé vyrušila a dělala jenom "áčka", ale nedá se svítit. Dokud nepadne poslední "zvláštní kapsa", nemám na nové nárok.


FOTKY

Teď se něčeho podržte: začala jsem hodně fotit mobilem! Já! A ty fotky v PL používám! Ale považuji to za přechodné období, kdy se mi nechtělo tahat břicho a zrcadlovku. Teď mám navíc novou super krásnou kabelku (Leuško, děkuji za tip!), do které se moje zrcadlovka v pohodě vejde. A druhá jobovka: na Boží hod jsem si vlastní roztržitostí shodila na zem svůj setový zoomovací objektiv. Uaaa! Řeším, jestli opravit nebo upgradovat na něco jiného (prý si ho za porod zasloužím:)). Mezitím stále fotím na svoji oblíbenou pevnou padesátku, která je pro mě objektivem číslo jedna (i když focení celé rodiny u stromečku byl nadlidský výkon).
Fotky na PL stránkách tak málo kolážuji! Respektive, koláže stále dělám, ale ty pak rozstříhám a umístím do různých kapsiček. Opravdu málokdy použiju koláž do velké kapsy. V tom asi budu nadále pokračovat. V PL mám takové nepsané pravidlo jedné velké fotky na stránku - kouknu do složky týdne a vyberu tu nej fotku, kterou nechám vyvolat v plném formátu 10x15 cm. Zbytek fotek nakolážuji a rozstříhám. Přistihla jsem se, že ráda střídám různé velikosti, čtverce, obdélníky. Přijde mi to tak zajímavější. Poté, co nám zpoplatinili oblíbené Picmonkey.com, používám online editor fotek BeFunky.com. Je trochu krkolomější, ale už jsem si zvykla a jsem spokojená. Více o základním kolážování v tomto editoru sepsala Lucka Š. na blogu Papero amo - TADY.


TISKÁRNA

Ooo, tak to je pomocník největší (mám Canon Selphy CP1200). Kolikrát mi ulehčila práci! A kolikrát zachránila projekt před odložením "napotom". Měla jsem třeba z fotolabu připravené fotky na velký layout, jenže špatných rozměrů. Během chvilky jsem si fotku vytiskla znova a lépe. Nebo mi tiskárna hodně pomohla při tvorbě školkového alba dcerky. A úplně nejvíc jsem ji ocenila teď, při lepení adventního alba. Sice jsem album nedělala každý den, ale skutečnost, že nemusím každý týden do fotolabu, ta byla hodně příjemná.


Zatím jsem ještě nepokročila do stádia, že bych celou stránku PL poskládala právě z fotek ze Selphy. Fotky z labu mi přijdou kvalitnější a barevně vyváženější. Ale myslím, že co není, může být. Přeci jen teď budu časově méně flexibilnější a kdo by pořád jezdil s kočárem do města ..

Jo a vím, pořád vám tady slibuji jakous takous recenzi na Selphy. Moc se omlouvám, že jsem to ještě neprokonala, ale třeba vám bude v rozhodování stačit fakt, že jsem s tiskárnou opravdu spokojená a neměnila bych.


PL KARTIĆKY

"Jano, už to prodej!" Fakt už bych měla! Celý jeden pořadač antonius (prodává IKEA) byl loňský rok netknutý. Už si ani nepamatuji, kdy jsem slepila dohromady stránku s kulatorohými kartičkami. Ale, znáte to, co kdyby se někdy hodily? Nějak nemám to srdce je poslat dál ...

Většinou tedy tvořím s českými PA kartičkami. Abych ale dva měsíce nejela jen z My life kitu, střídám různé PA kolekce a nebo zabrousím do kitů starších. Většinou se ale držím ročního období, takže v prosinci vytáhnu loňský nebo předloňský prosincový kit. A zpohodlněla jsem neskutečně .. vůbec neprobírám zásoby ozdob či samolepek, prostě si ke kartičkám vytáhnu všechno, co bylo v kitu (nebo v kolekci) a z toho tvořím. Holky nám to krásně ulehčují!


S poslední zásilkou kitů mi ale došlo, že to začíná být vážné. Já už ty české krásy totiž nemám kam dávat! Asi na ten prodej BH kartiček opravdu dojde.

TRAVELER´S NOTEBOOK

Tak tohle byla úplná lavina! Během jednoho roku se tady v našem českém rybníčku tvoření do těchto báječných sešitků tak krásně rozjelo! Já sama jsem si sešitky nadšeně vyráběla a každý věnovala jiné záležitosti .. no, osm už jich mám (článek najdete TADY). Nejvíc se mi dařilo dělat minilayouty s fotkami kamarádek, které do rodinného PL nedávám. Zato jsem totálně pohořela se selfie fotkami mě a muže. Na prstech by se daly spočítat. Ale což, aspoň mohu v projektu pokračovat i v novém roce. A taky že budu. Tyhle minilayouty jsou takovým tím typem tvoření, kdy nemusíte rozdělávat nic velkého, stačí trocha materiálu, žádné objemné zdobení a stránka je hotová za půl hoďky. Taková tvořivá chuťovka.


WEBSTER PAGES planner

Pokračuji dál. Už mám novou náplň. Zdobení se povětšinou smrsklo na samolepkování a washipáskování, občas dolepím fotku, která mi zbyla z tvoření PL stránky. No a v týdenních intervalech zapisuji. Jednou, jednou to bude mít jistě nesmírnou hodnotu (haha). Nádherné diáře velikosti A5 či tzv. personal najdete v eshopu Papero amo - TU. Po osobním koukám už dlouho, teď jsou tak krásné designy, ale do práce se zatím nechystám, takže mi větší velikost nevadí. Navíc můj diář stejně funguje spíš jako deník než plánovač.


VIDEO

Loni jsem jedno dala! Juch! Letos bych mohla dát další. Nemusí pršet, stačí, když kape, viďte. Minimálně prohlížecí video adventního alba bych natočit mohla.

PŘEDSEVZETÍ?

Již tradičně si žádná předsevzetí nedávám. Nikdy to nedopadlo dobře. Ale nějaké tvořivé cíle určitě mám a rozdělaných projektů habaku ...
 • adventní album neboli December Daily - pár stránek čeká na své dokončení a mám to jako prioritu číslo jedna, přeci jen jsou Vánoce ještě trochu ve vzduchu
 • těhotenské album - tak to je stále totálně netuknuto a od mého článku na Papero amo (čtěte ZDE) se nic nezměnilo a já nenalepila jedinou fotku. Ale fotky už mám vyvolané, záznamy z ultrazvuku taky, teď jen dát dohromady datumy a těhotenské týdny.
 • PL stránky - skončila jsem na začátku prosince, takže mám pár týdnu k dodělání. Priorita číslo dvě.
 • miminkovský layout - na zaznamenání největší rodinné události letošního roku se moc těším. Jen ještě dostat nějaký nápad, jak příchod miminka zpracovat.
 • školkový sešitek v TN - tam se musím trochu pohnout, poslední stránky jsou ze září a od té doby uplynulo opravdu hodně času. Navíc to mám teď dvakrát, pro dceru i syna.
 • TN friends - tady mám nasyslenu spoustu fotek, ale nepovažuji za důležité je honem honem scrapnout. Máme je připravené a když mě přepadne chuť něco malého slepit, určitě po nich sáhnu. 
 • sourozenecké album - opět tu mám nachystané fotky a podle chuti je zpracovávám. Někdy mě inspiruje Page kit, někdy stránky ostatních holek z našeho PA DT. 
 • úkoly od vás (viz jubilejní článek TADY) - vyrobit exploding box, ručně psaný obrázek do pracovny, recepty (pár už mám, ale musím dopsat další), těhotenské album, scrap plátno (uf, uf, tady se zapotím asi nejvíc), použít kytičky. 
Jaj, mám co dělat. Teď jen doufám, že mi miminko a zbytek rodiny trochu volných chvil dovolí a já zase budu moct zasednout a lepit.

Toť asi vše k mému kreativnímu počínání v roce 2017. Už teď se těším, co nového nás čeká. Přeji vám, ať vás múza neopouští, ať máte hodně času na ten náš papírový svět a spoustu zajímavých nápadů. A děkuji, že tu se mnou jste.

Jana

17 comments:

 1. Jani, krásné počtení a spousta nápadů a užitečných informací :-D ať se ti i s miminkem daří tvořit tak, jak bys ráda. Já budu muset v letošním roce taky pár kostlivců vytáhnout a dokončit, ale co, mám na to celý rok :-D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dekuji moc, Dani, no jsemm si jista, ze tech kostlivcu bych asi nasla vic :) tak at se nam dari!

   Delete
 2. Jani, krásné zhodnocení uplynulého roku! ❤
  Obdivuju, že si instagram držís pořád jen papírový... pořád o tom uvažuji, ale vést více profilů se mi nechce, tak tam občas přidám i něco ze života :)
  Ať se vám s miminkem krásně je a věřím, že brzy budeš mít i chvilku na tvoření ❤

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dekuji, Adel! Ja myslim, ze to vubec nevadi, pokud obcas davas soukromi, ja si to prohlidnu rada :) taky doufam, ze to nejak zvladneme a ty zacatky se brzy ustali ..

   Delete
 3. Moc krásný článek, opět plný inspirace. Mám již pořízený sešit na mini layouty, ale zatím je stále netknutý. Musím vymyslet, co do něj.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dekuji, Peti! Na tvoje minilayouty se tesim, urcitese pochlub!

   Delete
 4. Parádní článek a krásně jsi v něm vše shrnula 😊. I podle použitých doprovodných fotek je vidět, co tě teď baví nejvíc ☺️. Těším se na jakýkoliv další příspěvek zde či na instagramu 👏☺️.

  ReplyDelete
 5. Moc pěkný článek :) a mám na tento rok úplně to samé žluté album, je naprosto parádní! Tak hezký tvořivý rok přeju :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dekujiii! Zluta jede! Tak at se nam dobre plni, ze jo :)

   Delete
 6. Moc hezky napsáno, příjemné počteníčko. Přeji Ti Jani, ať se Ti daří vyšetřit si víc než jen trochu času na lepení a tvoření (I kvůli nám samozřejmě), protože Tvé věci jsou krásné, jemné, čisté a Tvůj rukopis je nenapodobitelný .... takže jen tak dál ...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jarusko, moc ti dekuji za krasny komentar a prani! Tobe take spoustu tvorivych chvilek!

   Delete
 7. No že byl ale krásný ... ten rok 2017 :-) Tak vzhůru do nového roku ;-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bajecny! A 2018 bude taky super, protoze my si to super udelame, ze joooo!

   Delete