Sunday, 16 June 2019

Aby bílá bílá byla aneb o focení projektů

Kdo kdy fotil své scrapové projekty a následně je nějakým způsobem editoval, mi jistě musí dát za pravdu, že je to pěkný opruz. Pardon za ten výraz, ale nic výstižnějšího mě teď nenapadlo. A opruz to teda je, hlavně tehdy, kdy si s focením dáte záležet a pak je ta fotka buď modrá nebo žlutá. Vrrr. Já bych vám dneska chtěla ukázat, jak to dělám já. Předesílám, že nejsem žádný fotící expert, sama tomu nerozumím, zákony fyziky a vyvážení bílé jsou mimo mé kompetence. Ale protože jsem nedávno díky kolegyni FJ objevila doslova zázrak, chci vám o tom napsat a podělit se. Přijde mi vždycky škoda, když jsou v nějakých soutěžích a challenge nádherné projekty, ale jejich prezentace tu krásu trochu sráží. Třeba vám následující řádky pomůžou...Jak projekt vyfotit
Tak předně, aby bylo v editoru co upravovat, je třeba to dobře vyfotit. Na blogu Papero amo najdete propracovaný a velmi nápomocný článek od Lucky Šindelkové (ona je vůbec takové moje fotící guru). Určitě si ho přečtěte. Lucka vám mimojiné poradí, ve kterou denní dobu je nejlepší fotit, jak si nastavit foťák a co (ne)dělat. 


A co jsem si z toho vzala já? 

Fotím na bílém pozadí, protože mě bílá prostě baví, je to čisté a světlé. Ale je to taky to největší prokletí, protože není bílá jako bílá, tak i moje bílé pozadí (rozuměj stůl), má úplně jiný odstín než focená stránka. A kolikrát se od sebe liší i bílé čtvrtky různých výrobců! 

Prásknu na sebe, že kartičky z kapes teda rozhodně nevytahuji. Dám si maximálně práci s tím, aby mi tam nějak nelétaly a hezky lícovaly, ale nějaké vyndavání? Nee. Ale je tedy pravda, že mám většinou světlejší fotky i stránky. Když se někdy objeví tmavší, nebo použiju černou kartičku, raději z kapsy vyndavám, to pak odlesky hrozí.

Fotím ideálně kolem poledne (velká výhoda mateřské dovolené, uznávám). Ale někdy ani to poledne nevyjde (dítě nechce spát a s dítětem neúspěch zaručen), takže pak nafocuji několik projektů najednou o víkendu. 

Foťák si v poslední době nastavuji ... na automat bez blesku! Uaaa, zabte mě! Jak normálně fotím v manuálním režimu, tak při produktovém focení ten manuál prostě nedávám. A na experimenty není čas (jeden nechce strávit tu zaslouženou chvilku klidu, kdy dítě spí, focením a přefocováním stránek, no ne?). 

Dost často se také pokouším o tzv. eye catching flatlay. To prostě kolem stránky nahrnete všechno, s čím jste tvořily, ideálně to naprosto ledabyle půl hodiny štelujete. Nejlepší je takto fotit právě dokončený projekt, kdy mám ještě všechen materiál rozkramařen na stole. Někdy se zadaří.Editace fotky v počítači

A teď přichází na řadu postprodukce v počítači. Já používám Zoner Photo Studio, mám ještě stařičkou verzi, kterou nemusím doplácet. Všechny tyhle programy, jako Lightroom, Photoshop i Zoner, nás jako uživatele pěkně "doběhly" a relativně nově se platí za program měsíční paušál, takové jako předplatné. Uf. Se Zonerem jsem spokojená, už tak víceméně vím, kde co najdu. 


Mezi mé nejčastější úpravy patří práce s křivkami, projasnění fotky, zesvětlení a přidání kontrastu. Pak také hodně fotky ořezávám a rovnám je do latě pomocí horizontálních a vertikálních os. To mi poradila Janča V. 

Jenže ... to prostě pořád nebylo ono. Kor když jsem od března ve Felicity Jane a tam to ty holky tak krásně umí nafotit! To pak ty moje žluto-modré, někdy i šedé fotky, nezapadají. Popularita je dobrá věc, ale špatnou fotkou na sebe upozorňovat nechci, že. A tak jsem holky poprosila, ať to prozradí. Jak na to?

Hojně mi odpovídaly, že fotí přes den a pomáhají si světly (neee, světla se mi na malý stůl do malého pokoje fakt nevejdou!). Pak se Lindsey (ona je tak zlatá!) nabídla, že o tom, jak fotky upravuje, natočí video. A dokonce ho sdílela i na svém youtube kanále, kde si ho může prohlédnout každý a může mu tak pomoci ke krásně vyfoceným stránkám. Takže na to video mrkněte i vy (jestli nestojíte o procvičení angličtiny, začněte od 6. minuty).O čem to je?

Jako největší objev považuji aplikaci, kterou Lindsey představuje hned jako první. Nečejte žádné předražené apky, tohle je starý dobrý Snapseed, který si stáhnete zdarma. A ten toho umí! Já jsem fakt nadšená, i když to pro mě znamená další krok navíc, dělám ho ráda, protože konečně to všechno vypadá, jak bych si představovala. Takže po úpravě v počítači přetahuji fotky z compu na mobil a tam je v aplikaci upravuji. Mrkněte na video, jak na to. Super jsou opět křivky, projasnění, bílý bod a černý bod pro kontrast, ale úplně nejlepší je funkce v nástrojích, která se jmenuje Výběr. Ta vám totiž na fotkách projasní ty zašedlé rohy! Někam kliknete, posunete lehce prstem doprava a kouzlo je na světě. Jak říkám, je potřeba kouknout na Lindsey video, ať přesně víte, jak se to dělá. Za sebe ještě dodám, že s prosvětlováním zacházejte opatrně. Lehce se mění i teplota barvy stránky a hodně bílé fotky mi pak přijdou už moc umělé. Takže s citem.

Pro představu přikládám fotku před aplikací a po aplikaci. Druhý způsob, o kterém Lindsey ve videu mluví, je pro uživatele Lightroomu. Tam už se pracuje s vrstvami a různými retušemi a to už je pro mě vyšší dívčí. Apka v mobilu je super rychlá, jednoduchá a i když je to práce navíc, za těch pár fotek, se kterými budu spokojená, to stojí.

Tímto chci Lindsey moc poděkovat, že neváhala a o svoje tipy se s námi podělila. Já doufám, že vám to bude k užitku a těším se na všechny vaše projekty, které editace posune zase o level výš! 

PS: Appku už jsem doporučovala Ajce a ta je taky nadšená! Takže ověřeno!

5 comments: